Еразъм+ „УЧИЛИЩЕТО – ФАБРИКА ЗА ЧОВЕЧНОСТ“
Проект 2023-1-BG01-KA122-SCH-000129194
В СУ„Д-р Петър Берон“ – град Червен бряг започва изпълнението на проект „УЧИЛИЩЕТО – ФАБРИКА ЗА ЧОВЕЧНОСТ“ по програма “Еразъм+”. Потенциалните дългосрочни ползи за училището ще са издигане на авторитета му, повишаване на качеството на образование, създаване на дългосрочно международно сътрудничество. Като начало в програмата на дейностите предстои участие в обучителни курсове в сесиите през месец януари и началото на февруари в град Сантарем, Португалия. В тях ще вземат участие учители, разпределени в две групи. Първата от начален етап, а втората от гимназиален и прогимназиален.
Да си пожелаем УСПЕХ!
Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия
Обучението по европейската програма се проведе в гр. Сантарем, Португалия.
Кръгла маса-дискусия на тема: „Толерантни и добри в света на различията“
Започваме с поканата…. Поканени са г-жа Н.Коцева, г-н Шуманов, учители. Участниците са представители на випуските от 8 до 12 клас. Решаваме казуси и използваме метода: „Шестте мисловни шапки на Боно“. Отборите работят с помощта на определеният мисловен цвят и решават зададения им казус.
В навечерието на първи март 2024 г. в СУ „Д-р Петър Берон“ се проведе открит урок с учениците от III „в“ клас на тема „Мартенички за всички“ по Проект „Училището – Фабрика за човечност“ – Програма „Еразъм +“.
Учениците се запознаха с легендите за произхода на мартениците, с традициите и обичаите на празника „Баба Марта”. Изработиха красиви мартенички за децата от ЦНСТ и за Клуба на пенсионерите и инвалидите в гр. Червен бряг.
В изпълнение на проект „Училището – фабрика за човечност” по Програма „Еразъм +” се проведе занятие от модул „Човешки права” на тема „Ние помним” с учениците от 5а клас с класен ръководител Валя Стоянова.
Часът започна с енергизиращо упражнение, за да събуди интереса на учениците към предстоящото занятие. Всеки ученик имаше възможност да сподели как се е чувствал, когато е бил част от голямата група, и как – когато е оставал сам или като част от много малка група, как е гледал на себе си като част от много малка или голяма група, и какви са били чувствата му към групата, от която не е бил част. Целта на упражнението бе да развие у учениците чувството за уважение към правата на всички хора, независимо от техните националност, пол, етнически произход, цвят на кожата, религия и т.н., както и върху това да помислят колко важно е да бъдат активни, толерантни и съпричастни граждани.
Учениците се запознаха с Всеобщата декларация за правата на човека. След като изгледаха кратък филм за спасяването на българските евреи преди 81 години, те дискутираха този истински акт на толерантност и дадоха примери за ситуации, в които това чувство се проявява – към възрастните, бездомните хора и хората с увреждания, към сираците, социално-слабите хора, към бездомните животни.
В края на часа се проведе релаксиращо упражнение „Дай ми енергията си”.
В изпълнението на дейностите по проект „УЧИЛИЩЕТО – ФАБРИКА ЗА ЧОВЕЧНОСТ“ по програма “Еразъм+” по случай 8 април – международен ден на ромите бе изготвена и представена историята на ромите под формата на презентацията „Светът е за всички“.
Това предизвика много емоции сред учениците. Всеки изрази своето мнение и отношение към този етнос. Дейността акумулира положителен опит в създаване на ефективни модели за работа с деца от общности от неравностойно социално положение и отношението на останалите към тях.
Споделяне на добри практики от обучението по проект „Еразъм+”
Учители споделиха добри практики пред своите колеги от прогимназиален и гимназиален етап от проведеното в гр. Сантарем, Португалия, обучение на тема „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век” по програма „ЕРАЗЪМ +”. В срещата бяха представени основни моменти по теми, засягащи човешките права, стратегии за интегриране на подходи, използвани в неформалното образование, насърчаващи толерантността между учениците и приобщаването, използване на изготвен Наръчник за учители, както и различни дейности като симулации и забавни игри, които могат да бъдат разиграни, за подтикване на учениците към активно участие в училищния живот и изграждането им като отговорни граждани на обществото на ХХI век. В срещата се акцентира върху предимствата и перспективите на проектното участие не само за личностното развитие на преподавателите и учениците, участващи в различни дейности, но и за цялостната промяна на облика на образователния процес, което прави училището привлекателно за младите хора.
В изпълнение на проект „Училището – фабрика за човечност” по Програма „Еразъм +” през месец декември учениците от 6а клас на СУ „Д-р Петър Берон” гр. Червен бряг сътвориха своята по-различна елха, с която да украсят класната си стая.
Елхата е един от ключовите символи на Коледа. Без нея сякаш вълшебството не съществува, затова е любима част от подготовката за празника.
Тя бе изработена от тях с отпадъчни материали, а вместо обичайните играчки, с които да бъде накичено, коледното дръвче бе украсено със свитъчета – послания на доброто. Учениците написаха нетрадиционните пожелания с много положителни емоции и с искрена надежда пожелаха сбъдването им!
Коледа е най-подходящото време да разпалим огън в сърцата си – огън на съпричастност, солидарност, толерантност, добротворство!
В изпълнение на проект „Училището – фабрика за човечност” по Програма „Еразъм +” още от края на месец ноември учениците от прогимназиален епат на СУ „Д-р Петър Берон” гр. Червен бряг превърнаха своите класни стаи и часовете по технологии и предприемачество в творчески работилници, водени от г-жа Валя Стоянова.
Със своите сръчност, ентусиазъм, настроение и вдъхновени от един от най-вълшебните празници – Коледа, водени от мотото „Направи престоя си на тази планета значим като оставиш поне един отпечатък в сърцето на някой друг”, учениците изработваха разнообразни изделия за предстоящите благотворителни базари. През месец декември такива бяха организирани от Община Червен бряг в подкрепа на наша съгражданка с цел помагане в набирането на необходимите средства за нейното лечение. За същата кауза бе организиран и благотворителен базар в училище.
Активни граждани на обединена Европа
В изпълнение на проект „Училището – фабрика за човечност” по Програма „Еразъм +” се проведе занятие от модул „Идентичност и активна гражданска позиция” на тема „Активни граждани на обединена Европа” с учениците от 5а клас с класен ръководител Валя Стоянова.
Часът започна с енергизиращо упражнение „Човешка верига” , за да събуди интереса на учениците към предстоящото занятие. Целите на занятието са привличане на вниманието на учениците към Европейския съюз, научаване повече за него, разбиране същността на активен гражданин, работа в екип.
Чрез техниката на „мозъчната атака” се обсъди какво сме ние като личности и какво – както граждани; какво означава да сме активни граждани. Гражданите принадлежат към дадена група или общество, в които хората имат едни и същи права и отговорности. Като граждани, ние трябва да получаваме същото отношение като всеки друг в обществото. Активните граждани се борят за подобряване на обществото и за промяна. Активното участие на гражданите допринася за по-добро качество на живот, като се насърчава развитието на образованието, здравеопазването, социалната справедливост и инфраструктура.
На учениците бяха представени чрез презентация по темата основни, важни, но и любопитни факти за Европейския съюз, след което децата се разделиха на отбори и попълваха куиз за определено време.
В края на занятието всяко дете нарисува флага на една от изтеглените чрез жребий държава – членка на Европейския съюз.