СУ "Д-р Петър Берон" гр. Червен бряг

НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“

В изпълнение на проект, финансирани чрез НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ – модул „Културните институции като образователна среда“, спечелен от СУ „Д-р Петър Берон“ гр.Червен бряг, на 13 април с учениците от 7а и 7б клас се проведе учебен час по География и икономика в НЧ “ Васил Христов 1927“ – с. Рупци. Темата беше „Бит и култура на населението в родния край”.  В присъствието на директора г-н Шуманов и Диана Цветанова – ст. учител по География и икономика, в изложбената зала учениците се запознаха със занаяти, традиции и предмети от бита в родния край. Това стана благодарение на секретаря на читалището – г-жа Анета Архангелова, г-жа Лиляна Илиева и членове на читалището и пенсионерския клуб. Срещата протече изключително вълнуващо, а интереса и емоцията бяха големи. Наградата за ученик, запомнил най-много имена на показаните предмети спечели Георги от 7а клас. За благодарност гостоприемните домакини получиха малки подаръци, а пък почерпката беше от тях. Накрая както подобава се изви кръшно българско хоро. Учениците посетиха и музея в ОУ“Христо Ботев“, а накрая и спортуваха. Пожелахме си до нови срещи.

В изпълнение на проект, финансирани чрез НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ – модул „Културните институции като образователна среда“, спечелен от СУ „Д-р Петър Берон“ гр.Червен бряг, на 28 април с учениците от петите класове се проведоха учебни часове по География и икономика на тема „Население и селища” и Технологии и предприемачество – „Ръчният труд – уникален и актуален”. Под ръководството на г-жа Диана Цветанова и г-жа Валя Стоянова, те посетиха НЧ“ Развитие1897“ – с.Телиш. Тук благодарение на секретаря на читалището – г-жа Даринка Василева и г-жа Светла Василева, разгледаха праисторическата къща от 5в.пр.Хр., запознаха се с възникването на селището, живота и бита на първите хора по нашите земи, принципа на работа на вертикалния тъкачен стан. В залата с музейна експозиция разгледаха и се докоснаха до предмети от археологическите разкопки, калъпите за изработване от глина на Великата богиня – майка и за обувки. Запознаха се с ръчно тъкани текстилни изделия и принципа на изработването им. Срещата протече изключително вълнуващо, а интереса и емоцията бяха големи. За благодарност гостоприемните домакини получиха цветя и поздрав с песента „Една българска роза“. Почерпката беше от тях – вкусна баница и сок, както и подаръци – керамичен медальон с Великата богиня – майка; книги, свързани със с. Телиш и рекламни материали. Учениците разгледаха и часовниковата кула, паметникът на загиналите във войната телишчани и превърнатия в паметен знак военен самолет. Пожелахме си до нови срещи.